Стратегія оновлення агробізнесу, або як досягти ефективності за повного перезапуску компанії
Агрохолдинг «ТАС Агро» обробляє понад 80 тис. га земель, які структуровані у 5 кластерів. У новій стратегії компанії заплановане збільшення земельного банку до 120 тис. га, і вже до кінця 2024 року — зростання посівних площ іще як мінімум на 10 тис. га.
Паралельно зі збільшенням земельного банку «ТАС Агро» повністю трансформує всі напрями діяльності — рослинництво, тваринництво, зберігання зернових — відповідно до нової стратегії. AgroPortal.ua відвідав Західний кластер компанії на Вінниччині та на власні очі побачив, як переформатовується бізнес.
Перезапуск компанії почали з кадрових змін
Олег Заплетнюк, генеральний директор ТОВ «ТАС Агро»: Перезапуск усієї компанії починається від технології виробництва і закінчується побудовою бізнес-процесів, оновленням команди, підходів до агровиробництва, з інвестиціями, із переглядом сівозміни тощо. Якщо говорити про виробництво, то ми зменшуємо площі під кукурудзою і збільшуємо посіви соняшника та ріпаку.
Досить активно в компанії відбуваються кадрові зміни: 80% топменеджменту — це нові люди, у кластерах — нові директори, оновлена виробнича та інженерна служби. Також «ТАС Агро» активно інвестує в розвиток головного активу — персоналу. Працюють системні програми з навчання механізаторів, агрономів, залучаються іноземні експерти.
«Той темп, який компанія набрала разом зі зміною підходів до ведення виробництва, багато хто не захотів приймати. Тому частину людей з виробничих служб довелось замінити. Ми поставили завдання, що техніка має працювати цілодобово та забезпечувати планову продуктивність. З’явилася система Cropio, агрономічна служба має почати скаутинг полів, постійний моніторинг якості виконання техоперацій. Багато хто до цього був не готовий», — зазначає очільник компанії.
Він додає, що питання діджиталізації та вміння агрономів працювати з сучасними технологіями — це одне з пріоритетних завдань у зміні підходів компанії. Тож значну частину працівників агрономічної служби у кластерах довелося замінити на більш вмотивованих та прогресивних фахівців, у яких є бажання вчитися, розвиватися, змінюватися та змінювати компанію.
Олег Заплетнюк, генеральний директор ТОВ «ТАС Агро»: Наразі величезна проблема з кадровим забезпеченням, адже через війну багато людей мобілізувалося, дехто виїхав у більш безпечні регіони, тому ми надаємо роботу всім, хто хоче працювати і професійно зростати. Є випадки, коли жінки опановують чоловічі професії. Нині у нас проходять навчання жінки з подальшим працевлаштуванням, вони опановують водіння техніки і працюватимуть у полі поряд із чоловіками-механізаторами.
З огляду на те, що бізнес знаходиться в сільській місцевості, а техніка нова і вимагає певних навичок, не всі готові працювати, але зворотний зв’язок від кандидатів є, говорить Олег Заплетнюк. Він додає, що варто оперативно змінювати підходи до набору кадрів. На базі якірних об’єктів мають намір облаштовувати житло для персоналу з інших регіонів України. Багато працівників у «ТАС Агро» — внутрішньо переміщені особи, і компанія всіляко готова навчати нові кадри та забезпечувати їх роботою.
Зміна підходів, нова сівозміна
На півдні компанія відмовляється від висіву кукурудзи. Раніше її сіяли через близькість до портів і дешеву логістику. Тож навіть невисока врожайність, на рівні 6 т/га, могла забезпечити планову рентабельність. Сьогодні точка беззбитковості компанії вже 7+ т/га, яких на півдні досягнути досить складно.
Олег Заплетнюк, генеральний директор ТОВ «ТАС Агро»: Ми не могли одномоментно відмовитися від кукурудзи, оскільки існуюча сівозміна накладала певні ризики, з якими потрібно було попрацювати. Це останній рік, коли дана культура ще є на півдні. Натомість продовжимо її сіяти на півночі, заході та в центрі. Також там збільшуємо площу під соєю, а от соняшнику в Північному кластері немає.
Технологія вирощування кукурудзи передбачає досить високі витрати на мінеральні добрива, доробку, логістику, тому площі під культурою значно зменшили. Порівняно з попереднім роком — на 30%. Натомість збільшили посіви ріпаку, хоча осінь була досить сухою, і з 12 тис. га запланованих засіяли всього 9 тис. га.
На півдні вирощують високоолеїновий соняшник, розраховують на премію за тонну зерна або за переробку на олію. Також у Західному кластері вирощують ваксі кукурудзу (висококрохмальну), яка використовується для переробки і дає додаткову маржу. Ймовірно, експортуватимуть продукцію на ринки ЄС, все залежатиме від премії, пояснює Олег Заплетнюк. Якщо ж її не буде, то ваксі кукурудзу продаватимуть як звичайну товарну.
Віталій Онищук, директор підприємства «ТАС Агро Захід» Під урожай 2024 року у Західному кластері ми висіваємо 7 культур: озиму пшеницю, озимий ріпак, озимий ячмінь, кукурудзу, соняшник, сою, цукрові буряки. Останні компанія сіє вже другий сезон: торік мали 254 га, а цьогоріч збільшили площі до 651 га.
Техніка — запорука успішного агровиробництва
У межах нової стратегії цього року «ТАС Агро» інвестувала $15 млн на оновлення технічного парку та розбудову якірних об’єктів. Наступного року збираються вкласти ще $8 млн у цей напрям. До 2026 року компанія планує повністю оновити тракторний парк та причіпну техніку.
Віталій Онищук, директор підприємства «ТАС Агро Захід»: У нашому парку техніки є 11 тракторів потужністю 340-410 к.с. (John Deere та Case). Повністю оновили парк посівної техніки: маємо дві сівалки Horsch Focus із просапними приставками Maestro і дві — Vaderstad Tempo. Цими агрегатами ми забезпечуємо посів усіх культур у сівозміні. Маємо чотири самохідних обприскувачі Case 3330 і цього року придбали дві РЗС змішувальні станції (від «Заводу Кобзаренка»), які готують розчини на якірних об’єктах.
У компанії розповідають, що раніше у Західному кластері було 5 тракторних бригад, але це виявилося неефективною моделлю. Тож зараз працюють над створенням одного якірного об’єкта у кластері, де буде тракторна бригада, офіс, склади, заправна станція, ангари для техніки. Оптимізовуючи надлишкові об’єкти, за виручені кошти з неліквідів холдинг реінвестує у внутрішні потреби, наприклад, у купівлю автотранспорту для агрономічної служби та покращення умов праці.
«До початку трансформації в компанії на 80 тис. га було більше 300 вітчизняних тракторів. Це неефективно, відповідно, з продажу цих тракторів частина реінвестицій йде на купівлю авто для агрономічної служби. Ми придбали 39 автомобілів Renult Duster та інших, будемо ще купувати мікроавтобуси для проведення перезмінок, а також для ремонтних майстерень на колесах, щоб техніка ремонтувалася безпосердньо в полях», — говорить очільник компанії.
Відмова від оранки та рух у бік декарбонізації
Компанія змінює підходи до обробітку ґрунту. Причина — оптимізація виробництва, а також покращення роботи з основним активом — ґрунтом. Багаторічне використання оранки призвело до погіршення якості ґрунту, водних та вітрових ерозій. Крім того, безвідвальний обробіток дає змогу брати участь у програмі ЄС з декарбонізації, що додатково може приносити €25-30 доходу з гектара. Запроваджують у компанії й сидеральні культури та вносять органіку, адже мають тваринництво.
У «ТАС Агро» поля розташовані в різних регіонах, відповідно, є зони достатнього, недостатнього та середнього зволоження.
«Ми працюємо в Миколаївській, Кіровоградській, Київській, Вінницькій, Чернігівській областях, і раніше підхід до вирощування культур всюди був однаковий. Сьогодні у зоні недостатнього зволоження ми будемо застосовувати вертикальний обробіток ґрунту і висів із використанням технології Strip-till. У центрі, на заході та півночі під кукурудзу здійснюватимемо глибоке розпушування, під сою після кукурудзи застосуємо дисколаповий обробіток. Висів пшениці та ріпаку проводитимемо за технологією Strip-till. До того ж у центрі, на Київщині та півночі після ріпаку під кукурудзу з лущенням стерні будуть висіватися сидеральні культури», — розповідає Олег Заплетнюк.
Він зазначає, що модель використання причіпної техніки вибудовувалася таким чином, аби агрегати були багатофункціональними. Наприклад, передпосівний культиватор Versatille від BEDNAR може проводити також лущення стерні по стерньових попередниках та осіннє вирівнювання полів, даний агрегат можна завантажити роботою на весь сезон. Якщо говорити про дисколапові агрегати, то вони теж працюють у декількох варіаціях і завантажені впродовж усього сезону. Ключове завдання компанії — оптимальний набір тракторів та причіпної техніки, щоб вона була завантажена впродовж усього сезону та забезпечувала механізаторам стабільно високий дохід.
Компанія освоює одразу кілька напрямів переробки продукції
Як стратегічну мету «ТАС Агро» розглядає варіант створення олійно-екстракційного заводу та виробництва біоетанолу, але на запуск цих проєктів потрібні значні інвестиції в межах $50 млн. Тому цей напрям бізнесу розглядають, але є певна пересторога, оскільки інвестувати в досить великий об’єкт під час війни надто ризиковано.
Щодо олійно-екстракційного заводу, компанія з партнером на завершальному етапі розробки проєкту.
Виробництво біоетанолу — це ще одна ланка бізнесу, яку хочуть впровадити. Сьогодні значна проблема в Україні з кукурудзою. Її багато, адже повністю з сівозміни виключити складно, тож з огляду на великий вал, здорожчання логістики, компанія дивиться в бік виробництва біоетанолу.
Щодо ріпаку та соняшнику рухаються в напрямку переробки. «ТАС Агро» не має переробних потужностей, але є партнер, з яким уклали давальницьку угоду (привозять ріпак, соняшник, забирають олію та експортують до Індонезії). Сою компанія також продавала заводу-переробнику в Україні. Пшеницю та кукурудзу вирощують для експорту на зовнішньому ринку, оскільки внутрішня пропозиція є менш цікавою, а цукровий буряк відправляють на переробку на цукрові заводи.
Яку модель бізнесу бачить «ТАС Агро»?
Олег Заплетнюк, генеральний директор ТОВ «ТАС Агро» До 2022 року висока дохідність агробізнесу могла пробачати неефективність. Сьогодні, щоб бути ефективним, потрібно стабільно вирощувати врожай з контрольованою собівартістю незалежно від погодних умов. Якщо ви навчилися це робити, то будете ефективно працювати, якщо ж ні — перебуватимете в постійній залежності від зовнішніх чинників: у рік з опадами отримуватимете пікові показники, а у погані роки спуститеся вниз. І це не буде давати можливості рухатися вперед та контрольовано інвестувати в розвиток.
Олег Заплетнюк пояснює, що компанія ставить за мету досягти стабільності у рослинництві. Для цього потрібні: якісна виробнича складова, навчені та високовмотивовані спеціалісти, які керуватимуть інструментами, необхідними для виконання операцій, правильна техніка, технології.
За словами гендиректора, раніше компанія працювала досить шаблонно, сьогодні тут є повноцінний R&D центр, фахівці якого закладають досліди з кожною культурою, з різними технологіями, спрямованими на збільшення ефективності виробництва.
Щодо живлення, то розробляється система, яка враховуватиме потенціал кожного поля. Якщо поле має лімітуючі чинники, які не дозволяють отримати хороший результат за вдалих умов, то немає сенсу інвестувати у даний врожай на конкретному полі, впевнений Олег Заплетнюк.
Щодо насіння, то на півдні використовуються гібриди соняшнику, стійкі до рас вовчка. Також в усіх кластерах закладаються демоділянки для визначення найбільш продуктивних гібридів та сортів усіх культур. Посів соняшнику завершено, кукурудза та соя — в процесі.
Експортний шлях через глибоку воду
Олег Заплетнюк, генеральний директор ТОВ «ТАС Агро»: Те, що західний кордон вважається спасінням України, — не зовсім коректно. За попередніми оцінками, Україна минулого сезону західним кордоном експортувала 7-10% зернових. Наші кластери, як, наприклад, Західний, який є найближчим до польського кордону, не возить туди зерно через економічну недоцільність логістики. Ми орієнтуємося на глибоку воду або Дунай, коли глибоководні порти не працюють. Все залежить від того, як рахується логістика — чи вона автомобільна, чи залізнична, адже є зниження цін на ринку.
У структурі компанії також є логістична компанія «ТАС Логістик», з якою побудовані прозорі та партнерські відносини. Компанія оперує 1800 вагонами. «ТАС Агро» ними возить збіжжя на ринкових умовах.
Тваринництво — окремий бізнес-проєкт
Раніше в «ТАС Агро» вирощували бичків на відгодівлю, але нині залишилося лише молочне тваринництво (у Західному кластері утримується 686 голів, також є ферми у Північному та Центральному кластерах).
Олег Заплетнюк, генеральний директор ТОВ «ТАС Агро»: Ми виводимо напрям тваринництва у окремий бізнес-проєкт, оскільки молочна ферма наразі в структурі кластера, і для того, щоб бізнес працював ефективно, всі мають бути зацікавлені в якісних кормах. Коли ферма — складова кластера, то корми для тваринництва заготовлюються за залишковим принципом. Наразі ми концентруємо ті ферми, які не були ефективними, згідно зі стратегією.
Молоко компанія здає на завод відомої кондитерської фабрики (Roshen). Крім того, молоко від окремих порід корів вищої якості визнане кошерним. На ферму приїжджає представник, який контролює якість.
«Добовий надій з 1 корови на фермі нашого кластера становить 23 л/добу. Реалізуємо молоко на Вінницький молочний завод Roshen, логістично він найближчий для нас. Вони беруть молоко лише екстра класу або вищого ґатунку», — зазначає Віталій Онищук.