У ТАС Агро зменшать площі під кукурудзою, збільшать під олійними і вдруге посіють цукровий буряк
У компанії ТАС Агро стан озимих переважно хороший, місцями задовільний. Агрономічна служба системно проводить обстеження озимої пшениці, яка саме відновлює вегетацію. Озимий ріпак також добре розвивається.
Про це в коментарі для SuperAgronom.com повідомвив директор з виробництва ТАС Агро Віталій Ванчуляк.
За його словами, нещодавно завершили внесення аміачної селітри, для поліпшення відновлення вегетації та стимуляції кущення. Згодом планують внесення КАСу. Готуються до комплексу весняних захисних заходів.
«Види добрива залежать від стану культури. Добре розвинену розкущену пшеницю підживлюємо КАС, оскільки там пролонгована дія. Пшениці слабшого розвитку підживлюємо селітрою для стимулювання кущення. Також додаємо сульфат амонію для збалансування азотно-сірчаного живлення. По пшениці використовуємо від 100 до 125 кг/га азоту в діючій речовині, на ріпаку — 95-110 кг/га», — каже пан Віталій.
Він зазначає, що посівні площі компанії розподілені під культури залежно від ґрунтово-кліматичних зон. Зокрема, зменшили площу посівів кукурудзи на Південному кластері, оскільки для ефективного вирощування та рентабельності цієї культури там не вистачає вологи. Загалом у 2024 році посіви кукурудзи в ТАС Агро будуть зменшені на 6,8 тис. га порівняно з минулим роком. А ще минулого року вперше вирощували цукровий буряк і отримали гарний врожай.
«У планах на 2024 — певні зміни в сівозміні культур в бік озимих. Ми збільшили площі під озимий ріпак, плануємо розширити посіви сої, соняшнику та зменшити частку кукурудзи. Також на Західному кластері зарезервували посівні площі під цукровий буряк, плануємо з ним працювати і далі, тому що на сьогодні — це гарна альтернатива кукурудзі, рентабельність доволі непогана», — пояснює Віталій Ванчуляк.
Крім того, цьогоріч компанія планує відмовитися від такого агроприйому, як оранка. Глибоке розпушування будуть застосовувати по всіх кластерах, крім Південного. Там планують працювати з мінімальним обробітком і strip till. Завдяки відмові від оранки компанія планує скоротити витрати на техніку та пальне, оптимізувати чисельність персоналу, знизити норми використання добрив, поліпшити структуру ґрунту і підвищити родючість, каже директор з виробництва.
«Взагалі, проблеми з персоналом були і до повномасштабного вторгнення, зараз вони тільки підсилились. Перед аграріями стоїть новий виклик — дефіцит висококваліфікованих кадрів. Адже мільйони українців виїхали за кордон та стали внутрішніми переселенцями. Більшість з них кваліфіковані кадри, яких буде дуже важко повернути. Щодо виробничих спеціальностей — механізаторів, водіїв — то вони здебільшого попадають під мобілізацію. Це, певно, глобальна проблема для всіх агрокомпаній. Наразі в ТАС Агро нам вдається її вирішувати, ми готові до всього, маємо резерв по критичних спеціальностях», — підсумовує пан Віталій.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com