Вартість ресурсів та фінансування: як аграрії пройшли посівну
Порівняно з минулим роком аграрії не відчули суттєвих змін у вартості весняної посівної. Хоча посівний матеріал, добрива та засоби захисту рослин цьогоріч дещо зменшилися в ціні, але фінансового полегшення сільгоспвиробникам це не принесло, адже значно зросли витрати у частині дизпалива, орендна плата збільшилася в середньому на 13%.
Скорочення витрат шляхом оновлення техніки
Для компанії «ТАС Агро» ця весняна посівна стала першою за довгий період, яку агрохолдинг зміг пройти без залучення найманої техніки. 2024 року компанія масштабно оновила парк сільськогосподарської техніки, у що було інвестовано понад $15 млн.
Незважаючи на те, що посівна виявилася однією з найскладніших в історії агрохолдингу, ми пройшли її на відмінно. Цьогоріч завдяки використанню власної техніки нам вдалося заощадити кошти на посівній.
«5-7-9%»: зміна правил у розпал сівби негативно вплинула на фінансування аграріїв
Незначне скорочення вартості посівної не надто покращило фінансове становище українських аграріїв, які вже другий рік поспіль в умовах війни мають збиткову галузь рослинництва. Тому без кредитів не обійшлося.
У «ТАС Агро» використовували різноманітні фінансові інструменти: посівну здебільшого фінансували за обігові кошти, але для оновлення техніки використовували кредитні кошти та лізинг. Агрохолдинг співпрацює одночасно з декількома банками та лізинговими компаніями, що дозволяє диверсифікувати борговий портфель.
«Також користувалися державною програмою «5-7-9%». Проте зміни її умов у розпал посівної негативно вплинули на фінансове забезпечення. Для аграріїв доцільно було б вносити зміни вже після завершення польових робіт. Із деякими постачальниками вдалося домовитись щодо відтермінування платежів», — розповів Олег Заплетнюк.
Матеріал повністю: agroportal.ua