03.09.21

В молочці немає ні вихідних, ні свят, ні коронавірусу

Компанія «ТАС Агро» взяла курс на покращення породних й індивідуальних особливостей корів, а також на виробництво молока А2.

Виробництво молока в Україні переживає кризу, а поголів’я ВРХ з кожним роком скорочується.

Однак у ТОВ «ТАС Агро» досягають значних результатів у молочній галузі. Усвідомлюючи соціальну значущість галузі та находячи резерви для нарощення ефективності виробництва, в агрохолдингу молочний напрям підтримують і розвивають. Про перспективи молочного виробництва і плани компанії на майбутнє ми поцікавилися в головного технолога з тваринництва ТОВ «ТАС Агро» Дмитра Шелудька.

— Аналітики прогнозують, що до 2050 року виробництво молока у світі збільшиться, однак в Україні спостерігаємо протилежну тенденцію. У якому тренді відносно молоковиробництва перебуває компанія «ТАС Агро» — спадному чи висхідному?

— В усьому світі нині спостерігається інтерес до екопродукту, і молоко — не виняток. Виробництво молока збільшуватиметься в напрямі отримання певних генотипів А2 задля збереження здоров’я майбутніх поколінь. Адже молоко А2 є типом коров’ячого молока, у якому немає β-казеїну. Споживання молока А2 не викликає симптомів дискомфорту в шлунку.

Якість — це той вектор, на який орієнтуються і розвинуті країни, і компанія «ТАС Агро». На початок року в компанії налічувалося 3,8 тис. голів ВРХ, ця цифра дещо менша від показників останніх чотирьох років, проте виробництво молока та продуктивність стада зросли на 15%. В першу чергу ми працюємо над покращенням генетичного потенціалу.

— Усіх цікавить рентабельність виробниц­тва молока. Невже ферми сьогодні справді збиткові? Як компанія долає виклики, що стоять перед галуззю?

— Ефективність і рентабельність виробництва молока залежать від багатьох чинників. Найважливіші із них — командна робота, системність та чітке дотримання усіх правил виробничого процесу.

Молочний напрямок компанії є частиною великого бізнесу, тому у своїй роботі ми не забуваємо про рентабельність і прибутковість. Для цього найбільше зусиль докладаємо до запровадження сучасних технологій і нових принципів роботи в молочному тваринництві; збільшення продуктивності корів, оптимізації виробничих витрат; використання органічних добрив під кормові культури; реалізації племінних нетелів тощо. Цьогоріч у Чернігівському регіоні плануємо відкрити репродуктор із розведення червоної голштино-фризької породи, надалі — отримати племстатус.

У тваринництві немає ні вихідних, ні свят, ні коронавірусу. Ферма — це не магазин, який можна зачинити-відчинити у зручний час, і не конвеєр, який можна вимкнути. Невидоєна корова сьогодні — це закриття виробництва завтра.

— Як контролюєте якість молока?

— Крім геномності А2, молоко має бути ще і здоровим — відповідати європейським стандартам. Орієнтиром із якості є ДСТУ 3662:2018 «Молоко-сировина коров’яче». Технічні умови». У виробничому процесі ми керуємося показниками білковості, жирності, вмісту соматичних клітин, бактеріальної забрудненості та наявності кишкової палички. Видимий успіх «ТАС Агро» в тому, що 60% виробленого на наших фермах молока — класу «екстра», а 40% — вищого ґатунку. Виробництво якісного молока — це результат злагодженої роботи колективу. Потрібно чітко дотримуватися етапності виробничого ланцюга — над цим працюють і оператор машинного доїння, і ветлікар, і технолог.

Ключових чинників впливу на якість молока виділяємо три: відповідальні й працьовиті кадри; правильна техніка доїння, керування молочним стадом й сучасне обладнання; комфорт тварин із дбайливим ветеринарним супроводом. На підприємствах компанії побудовано молокопроводи та сучасні доїльні зали з американськими системами BouMatic.

— Унаслідок чого зростають валові надої, білковість і жирність молока?

— Молочна продуктивність корів залежить від спадковості, породи, фізіологічного стану, живої маси, віку, а також умов годівлі, утримання й використання тварин.

Зростання валової продуктивності в компанії відбувається внаслідок збалансованості раціонів для кожної технологічної групи корів. Це дозволяє у піковий період лактації дати корові найбагатший раціон, а також контролювати кондицію тіла тварин.

Сьогодні ми плідно працюємо над відновленням високопродуктивного маточного поголів’я. У придбаних господарствах перебудовуємо і переоснащуємо ферми. Ми дбаємо про комфорт тварин і вивели формулу успіху з чотирьох «К»: Корови + Кадри + Корми + Комфорт.

— Яка структура раціону годівлі корів?

— До компанії входять шість тваринницьких господарств, вони мають різну структуру раціонів годівлі, різний потенціал стада й умови утримання. Нині в структурі раціону близько 70% належить кормам власного виробництва: сіно зі злаково-бобових культур, сінаж, силос, корнаж і концкорми. Структура раціону складається в основному з грубих кормів — 20%, соковитих — 60% і концентрованих кормів — 20%. Ми особливо дбаємо про збалансованість раціонів за всіма показниками, а також звертаємо увагу на кількість спожитої сухої речовини й продуктивність тварин.

— Які породи корів утримуєте та чи плануєте розвивати комбіноване тварин­ництво?

— У господарствах «ТАС Агро» утримують українську чорно-рябу молочну та українську червоно-рябу молочну породи. У відтворенні широко застосовуємо генетичний матеріал бугаїв голштинської породи чорно-рябої та червоно-рябої масті. За дотримання оптимальної годівлі надої молока тварин сягають понад 8 тисяч кілограм за період лактації.

Ми бачимо перспективи розвитку саме молочного скотарства і на нього робимо ставку, але у майбутньому припускаємо розвиток м’ясного тваринництва у компанії. У планах є реалізація племінних телиць і нетелів.

— Яка структура собівартості виробництва молока? Як її оптимізують у «ТАС Агро»?

— Коли із серпня 2020 року майже вся кормова база подорожчала, а реалізаційна ціна молока суттєво не змінилася, стало важко утримувати стабільну собівартість за всіма напрямами. Адже близько 60% витрат на виробниц­тво молока — це корми.

Загальна структура собівартості в наших господарствах різна, але в основному формується так: годівля тварин — 60%, ПММ і ветеринарія — 5%, оплата праці — 18%, осіменіння — 3%, на всі інші витрати припадає 14%.

Оптимізацію собівартості проводимо за всіма показникам. Особливу увагу приділяємо годівлі тварин і вирощуванню кормових культур із високою врожайністю.

—  Які напрями розвитку тваринництва «ТАС Агро»?

— На сьогодні серед наших пріоритетів — суттєве збільшення обсягів виробництва якісного молока. Відповідно, ми працюємо над оновленням стада, створюємо комфортні умови тваринам, забезпечуємо їх якісними кормами та обслуговчим сервісом.

— Куди течуть молочні ріки «ТАС Агро»?

— Наразі товарність молока становить 96%, молоко реалізуємо компанії «Рошен». Молочні ріки «ТАС Агро» течуть упевнено, стрімко й потужно.

У перспективі ми припускаємо можливість власної переробки молока.

— На що спрямовуєте інвестиції в галузі тваринництва?

— Наша компанія має намір розвивати й інвестувати в молочний напрям. На всіх молочнотоварних комплексах щорічно оновлюємо обслуговуюче обладнання, закуповуємо сучасну кормозаготівельну техніку, проводимо капітальні ремонти й реконструкцію тваринницьких приміщень. «ТАС Агро» намагається створювати комфортні умови як для тварин, так і для працівників.

— Чи працює компанія над цифровізацією процесу виробництва молока, які диджитал-інструменти застосовуєте?

— Ми мінімізували паперову роботу на фермах і більше уваги приділяємо тваринам. Застосовуємо програмне забезпечення ОРСЕК і DAIRYCOMP 305. Також на міксерах установлено програмне забезпечення для керування раціонами й роздаванням кормів. На перспективу плануємо встановити датчики контролю. Поліпшено процедуру й організовано онлайн-реєстрацію тварин.

Завдяки диджиталізації щодня до 11:00 я отримую оперативну інформацію з регіонів. Усі чинники впливу на молочну сировину фіксуються: трактор зламався, доярка захворіла чи погода змінилася — інформація блискавично надходить до центрального офісу. Дані аналізуємо швидко, на ситуацію реагуємо негайно.

Ми не ставимо коровам музику Моцарта, однак максимально дбаємо про їх комфорт. Коровам потрібні свіже повітря, прогулянки та напування їх якісною водою. Ми організовуємо тваринам моціон, більшість їх перебувають на вигульних майданчиках.

— Відсутність кваліфікованих кадрів у регіонах — поширена проблема. Як у «ТАС Агро» її розв’язують?

— Однією з найкращих інвестицій сьогодні є також інвестиція в кадри. У компанії це розуміють, тож постійно навчають персонал і вибудовують систему мотивації.

Нині кадрова проблема відчувається не тільки в нашій компанії. Важко підбирати саме обслуговуючий персонал для ферм, але ми справляємося. В цьому питанні ставку робимо на молодь, яка відкрита до навчання. Середня зарплата оператора машинного доїння в агрохолдингу становить 15–17 тис. гривень на місяць, спеціалістів — 17–18 тис. гривень. Компанія або оплачує проживання спеціалістам з інших регіонів, або покриває транспортні витрати. Крім того, є бонусні заохочення й кар’єрне зростання.